10 listopada na terenie osiedla i lasu Bacieczki w Białymstoku odbył się rajd, mający na celu uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na starcie stawiła się młodzież z terenu województwa podlaskiego. Młodzi ludzie reprezentowali m.in. Białystok, Mońki i Księżyno. Nad całością rajdu czuwali nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku: ks. Aleksander Dobroński oraz nauczyciel historii Piotr Jelski.

W trakcie rajdu ok. 100 młodych ludzi poznawało historię Polski i regionu, wykazywało się znajomością zasad pierwszej pomocy oraz zdobywało punkty sprawnościowe. Konkurencje sportowe przyniosły zaciętą rywalizację i stanowiły ciekawe uzupełnienie rajdu.

Podsumowaniem zmagań było spotkanie przy gorącym posiłku. Na zakończenie apelu odmówiono modlitwę w intencji poległych za Ojczyznę, a każdy patrol otrzymał pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. W tym roku puchar dla najlepszego zespołu trafił do młodzieży z naszej szkoły!

Honorowy patronat nad XII edycją Rajdu Niepodległości objął Wojewoda Podlaski, a nagrody ufundował Podlaski Urząd Marszałkowski. Organizatorem było Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Harcerskich „Otwórzmy Bramy”, parafia św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku oraz harcerze z Mechaniaka.