Dzień Kultury Rosyjskiej był obchodzony w naszej szkole po raz drugi. W tym roku przygotowano kilka propozycji. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, poszerzyć swoją wiedzę o tradycjach kulinarnych i geografii Rosji, wysłuchać muzyki i zapoznać się z twórcami literatury rosyjskiej.

Matrioszka to rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą, barwna i kolorowa. Chętni mogli wziąć udział w konkursie plastycznym na wykonanie Matrioszki Mechaniaka. Cztery prace, które wpłynęły na konkurs były oceniane przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Oddano 67 głosów:

I miejsce: Adamczuk Jacek ( kl. 3 tm1)

II miejsce: Panasiuk Krzysztof, Wądołowski Patryk (kl. 3 t1)
III miejsce: Fluda Jakub (kl. 3 tm1)

Uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki – niespodzianki (I. Bazarewicz, E.Cieszkowska).

W stołówce internatu można było poznać tradycje kulinarne Rosji. Uczniowie nie tylko mogli własnoręcznie wykonać pierożki z mięsem, ale także je zjeść. Pielmieni pod czujnym okiem Ireny Bazarewicz i Jolanty Dębkowskiej lepili: Guziejko Paweł, Markowski Kamil, Naumczuk Daniel, Więckowski Jakub, Więckowski Konrad (kl.3 t2), Januszko Eryk, Kurzynowski Maciej (kl. 1 t1), Zalewski Paweł (kl.2t2), Ciereszko Aleksander, Aleksiejuk Dawid (kl. 3 tm1). Jedzenie wszystkim bardzo smakowało – również zaproszonym gościom. Zajęciom kulinarnym i degustacji towarzyszyły pieśni rosyjskie ludowe.  

W czytelni przygotowano gazetkę informacyjną „Poznaj oblicza literatury rosyjskiej” oraz wystawę książek promującą klasycznych i współczesnych pisarzy rosyjskich (Ewa Zyskowska).

W bibliotece można było posłuchać pieśni Bułata Okudżawy oraz zapoznać się z biografią i twórczością barda i poety zaprezentowaną na gazetce informacyjnej ” Bułat Okudżawa”. Odwiedzający czytelnię mogli obejrzeć oryginalną Matrioszkę, przeczytać o historii jej powstania oraz zobaczyć charakterystyczne dla Rosji urządzenie  służące do przygotowywania herbaty - samowar (Elżbieta Cieszkowska).

Na lekcjach języka rosyjskiego w klasach: 2 t1, 1t2, 2t2, 2 tm2, 2 ts1, 2 tm1 Paweł Zalewski (kl. 2t2) przedstawił kolegom przygotowaną przez siebie obszerną prezentację omawiającą morza, jeziora i rzeki pt.: 'Wody Rosji” (Jolanta Dębkowska).

Organizowany Dzień Kultury Rosyjskiej ma na celu ukazanie różnorodności kulturowej Rosji oraz zachęcenie uczniów do nauki tego języka.