logo FE Wiedza Edukacja Rozwoj rgb-1 EU EFS rgb-2

JAK SIĘ PRACUJE W HISZPANII?

    25 marca 2017 r. grupa dziewięciu uczniów klas trzecich Technikum Mechanicznego z zawodu technik mechanik i technik mechatronik pod opieką Anny Rutkowskiej, udała się na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Malagi w Hiszpanii. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „UCZYMY SIĘ W EUROPIE - STAŻE ZAWODOWE UCZNIÓW ZSM CKP NR 2” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Organizacja partnerska Tribeka Training LAB S.L., zorganizowała praktyki w firmach branży mechanicznej i mechatronicznej, gdzie uczniowie rozwijali swoje praktyczne umiejętności zawodowe w międzynarodowym środowisku, poznawali organizację i kulturę pracy w Hiszpanii. W firmach uczniowie zostali miło powitani, pracownicy byli bardzo pozytywnie nastawieni do praktykantów i często, mimo bariery językowej, pieczołowicie i z dużym zaangażowaniem tłumaczyli im różne problemy przy stanowiskach pracy.  Firmy, w których odbyły się praktyki zawodowe w Maladze: PRIMA RENT A CAR, CALLE ALEMANIA, FORMAUTO, CARRETERA CARRIL DE GUETARA, SERVILIMPSA, MECNIZADOS BERLANGA Y TRILLOS.L.

    Ważnym elementem projektu jest również poznanie kultury, tradycji i historii Hiszpanii. W czasie wolnym od praktyk uczniowie zwiedzili Malagę, gdzie urodził się Pablo Picasso, a w muzeum jego imienia zobaczyli wiele prac słynnego kubisty. Z Malagi pochodzi również Antonio Banderas. Jednak pomimo trwającego w mieście festiwalu filmowego, uczniom nie udało się spotkać słynnego aktora. Grupę uczniów zachwyciła atmosfera miasta i jego architektura, barwne fasady kamienic i wąskie uliczki oraz forteca La Alcazaba, mająca 700 lat. Jest ona jedną z największych muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. Jeden dzień na zwiedzanie Malagi to za mało, w weekend grupa zwiedziła park botaniczny w stylu angielskim, założony ponad sto lat temu. Można tu było podziwiać tysiące unikatowych roślin, czasami sprowadzonych z najodleglejszych zakątków świata. Chłopcy odbyli rejs statkiem po zatoce, zobaczyli port i zwiedzili Zamek Gibralfaro z XIV wieku, położony na górze 130 m. n.p.m. z przepięknym widokiem na miasto. W niedzielę uczniowie wyruszyli w podróż do Sevilli, w ramach zorganizowanej wycieczki przez Tribeka Training. Widoki podczas jazdy były wspaniałe, malownicze góry i stare miasteczka położone na trasie dodawały uroku. Sewilla według legendy została założona przez mitycznego Herkulesa, który postawił sześć kolumn tam, gdzie dzisiaj biegnie ulica nazwana jego imieniem - Alameda de Hercules. Uczniowie z opiekunem mieli możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc turystycznych – Giralda, Plac Hiszpański, Pałac Królewski, Alkazar (to tutaj reżyserzy ‘Gry o tron’ umieścili serialowe Królestwo Dorn). Zwiedzili największy kościół chrześcijański w Europie, zaprojektowaną w 1410 roku katedrę.

     Na zakończenie pobytu uczniowie udali się do Tribeka Training LAB. S.L., gdzie otrzymali dyplomy i certyfikaty. Z rozrzewnieniem wspominają swój pobyt w Hiszpanii, dzięki któremu poznali warunki pracy w branży mechaniczno-mechatronicznej, zwiedzili piękny kawałek świata, poznali tamtejszą kulturę i tradycję Hiszpanii.

Anna Rutkowska – opiekun grupy

Anna Arciszewska – koordynator projektu