W ramach wieloletniej współpracy z Filią nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, pan dr Sebastian Kochaniec, zaproponował maturzystom udział w cyklu zajęć poświęconych interpretacji ikonicznych tekstów kultury. Prelegent przedstawił i omówił podstawowe pojęcia i terminy obecne w analizie ikonicznego tekstu kultury, metodologię interpretacji ikonicznego tekstu kultury z wykorzystaniem technik znanych w historii sztuki (ikonologii) oraz najpopularniejsze tematy maturalne związane z analizą ikonicznego tekstu kultury.

W trakcie trzech półtoragodzinnych zajęć, które odbyły się 6, 20, 27 marca 2018 r., dziewięciu uczniów z kl. 4 ts2 i 4 t2 miało możliwość aktywnej analizy dzieła pod względem odwołania się do załączonego tekstu kultury i do innego tekstu literackiego lub wizualnego. Uczestnicy spotkań wspólne konstruowali wypowiedzi analityczno-interpretacyjne przy użyciu metody ikonologicznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na takie aspekty wypowiedzi jak: filozoficzny, wartości i wartościowania, zjawisk społecznych, problematyki społeczno-kulturowej oraz związku z innymi tekstami kultury (literatura, film).

Dodatkowo chętni uczniowie wzięli udział w dwóch popołudniowych spotkaniach dyskusyjnych: "Symbolika koła i kwadratu w sztuce sakralnej" (13.03) oraz "Między sacrum a profanum. Współczesne relacje sztuki i religii"  (11.04).

Komentarze uczestników warsztatów: „Profesjonalnie przeprowadzone zajęcia bardzo pozytywnie wpłynęły na moje podejście do zdawania matury”; „Spotkania były ciekawe i jestem bardzo zadowolony, że mogłem w nich uczestniczyć”;

„Wypowiedzi na forum pozwoliły mi nabrać pewności siebie i ukierunkowały moją wiedzę tym zakresie”, "Pozytywnie zostałem zaskoczony ilością interpretowanych obrazów i jakością prowadzonych spotkań”.

Inicjatorem spotkań była Elżbieta Cieszkowska.