W dniach 26- 27 października 2017 r. uczniowie klas IVt1, IVtm1 i IVtm2 wraz z opiekunami p. Anną Rutkowską, p. Krystyną Kowalczuk i p. Tomaszem Dziekońskim wyruszyli na wycieczkę w stronę polskiego morza. Podróż była dosyć długa, ale pod opieką pani Ani – naszej przewodniczki, która w trakcie drogi nie pozwoliła na nudę oraz pana Zbyszka – naszego kierowcy, który dbał o bezpieczeństwo jazdy wzorowo, dojechaliśmy na miejsce w dobrych humorach. 

Naszą przygodę zaczęliśmy od zwiedzania gdańskiego centrum nauki – Centrum Hewelianum, które znajduje się na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. W tym miejscu mieliśmy okazję połączyć historię z nowoczesnymi i interaktywnymi wystawami. Jest to także doskonały punkt widokowy na panoramę miasta, której nie omieszkaliśmy z tego miejsca podziwiać. Następnie udaliśmy się na gdańską Starówkę, gdzie już witała nas przemiła pani przewodniczka. Byliśmy pod Ratuszem Starego Miasta, Małym i Wielkim Młynem, Spichlerzem. Widzieliśmy pomniki Obrońców Poczty Polskiej i króla Jana III Sobieskiego, liczne kościoły, charakterystyczne kamienice oraz fontannę Neptuna. W drodze do Stegny, gdzie czekał na nas nocleg i posiłki, nie ominęliśmy Pomnika Obrońców Westerplatte upamiętniającego polskich obrońców Wybrzeża we wrześniu 1939 r. W Stegnie po zakwaterowaniu i kolacji chętni uczniowie wraz z niezmordowanym Tomaszem Dziekońskim udali się na pobliską plażę, aby podziwiać Bałtyk w październikowej odsłonie. 

Następnego dnia pojechaliśmy do Muzeum Stutthof w Sztutowie. Jest to muzeum zorganizowane na części dawnego obozu koncentracyjnego. Stary obóz, komora gazowa, archiwa poobozowe na długo zapadną w naszej pamięci. Końcową stacją naszej wycieczki był Malbork i zamek krzyżacki – największy na świecie pod względem powierzchni. Rezydencja wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego pozostawiła w nas zachwyt i niezatarte ogromne wrażenie.

W dobrych humorach dotarliśmy do Białegostoku ok. godz. 22. Wszyscy, których spotkaliśmy w trakcie wyprawy chwalili zachowanie i postawę uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych, z czego jesteśmy bardzo dumni.